دورهٔ برنامه‌نویسی رایانه‌ای برای زبان‌شناسان

امروزه رایانه‌ها نقش برجسته‌ای در پژوهش‌های حوزۀ زبان‌شناسی دارند و انجام بسیاری از بررسی‌های زبان‌شناختی بدون بکارگیری رایانه عملاً غیرممکن است. آشنایی با یک زبان برنامه‌نویسی رایانه‌ای به زبان‌شناسان کمک می‌کند تا انواع پردازش‌ها و تحلیل‌ها را بر روی داده‌های زبانی انجام دهند.

 

هدف از برگزاری دورۀ مقدماتی «برنامه‌نویسی رایانه‌ای برای زبان‌شناسان» ایجاد فرصتی است برای آنکه محققان حوزۀ زبان‌شناسی، آموزش زبان، ترجمه و سایر رشته‌های مرتبط، با مبانی برنامه‌نویسی آشنا شوند، به نحوی که بتوانند از یک زبان برنامه‌نویسی مشخص برای تحلیل انواع داده‌های زبانی استفاده کنند.

 

زبان برنامه‌نویسی ارائه‌شده در این دوره، زبان پایتون (Python) است. یادگیری این زبان برنامه‌نویسی با توجه به مزایایی چون سادگی و کاربردی بودن برای افرادی که می‌خواهند برای اولین بار با برنامه‌نویسی رایانه‌ای آشنا شوند توصیه می‌شود.

 

این دوره به صورت کارگاهی برگزار می‌شود و شرکت‌کنندگان در حین یادگیری مباحث در کلاس، تمرینات هدف‌مندی را با استفاده از رایانه انجام خواهند داد. در انتخاب تمرینات و تکالیف تلاش می‌شود که از نمونه‌های واقعی مسائلی که زبان‌شناسان با آن‌ها سر و کار دارند استفاده شود. ضمناً شرکت‌کنندگان علاوه بر آشنایی با مبانی برنامه‌نویسی به زبان پایتون، با نحوۀ تولید و استفاده از داده‌های زبانی و برخی مفاهیم اساسی موجود در زبان‌شناسی پیکره‌ای و زبان‌شناسی رایانه‌ای و ابزارهای مرتبط آشنا می‌شوند.

 

 

* علاقه‌مندان به شرکت در این دوره باید با کاربری عمومی رایانه آشنایی داشته باشند، اما نیازی به هیچ دانش قبلی در زمینهٔ برنامه‌نویسی وجود ندارد.
* ظرفیت کلاس محدود است، لذا اولویت با افرادی خواهد بود که زودتر ثبت نام کنند.
* شرکت‌کنندگان در این دوره باید در تمامی جلسات لپ‌تاپ به همراه داشته باشند.
* ارائهٔ کارت دانشجویی معتبر برای شرکت‌کنندگانی که از تخفیف دانشجویی استفاده می‌کنند الزامی است.
* گواهینامۀ شرکت در دورۀ «برنامه‌نویسی رایانه‌ای برای زبان‌شناسان» در پایان دوره برای شرکت‌کنندگانی که با موفقیت دوره را گذرانده باشند صادر خواهد شد.

 

* پرسش‌های خود در خصوص برگزاری دوره را از طریق پست الکترونیکی برای ما ارسال فرمایید تا در اسرع وقت پاسخ را دریافت کنید.

 

 

دورهٔ «برنامه‌نویسی رایانه‌ای برای زبان‌شناسان» تا اطلاع ثانوی برگزار نمی‌شود.

 

جهت اطلاع از دوره‌های بعد، در خبرنامهٔ الکترونیک عضو شوید.

 


 

آمار شرکت‌کنندگان در دورهٔ «برنامه‌نویسی رایانه‌ای برای زبان‌شناسان»:رشتهٔ تحصیلی شرکت‌کنندگان در دورهٔ اول و دوم (زمستان ۱۳۹۴) و دورهٔ سوم (بهار ۱۳۹۵):
زبان‌شناسی همگانی، آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان، آموزش زبان انگلیسی، مطالعات ترجمه، فرهنگ و زبان‌های باستانی