پژوهشکده فناوری اطلاعات و علوم اسلامی برگزار می کند: نشست علمی بایسته های پژوهشی نرم افزارهای لغت پژوهی

پژوهشکده فناوری اطلاعات و علوم اسلامی وابسته به مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در نظر دارد دومین نشست علمی خود با عنوان «بایسته های پژوهشی نرم‌افزارهای لغت پژوهی همراه با معرفی قابلیت های جدید نرم افزار و پایگاه قاموس نور» را در ابتدای سال 1398 برگزار نماید.
بدین منظور جلسه هماهنگی پیش از نشست با حضور جناب آقای دکتر محمد ملکی رئیس دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان مذاهب و حجت الاسلام و المسلمین توحیدی مدیر گروه پژوهشی ادبیات و متن کاوی پژوهشکده فناوری اطلاعات و علوم اسلامی برگزار شد.
در این جلسه حجت الاسلام و المسلمین آقای توحیدی دستاوردها و پروژه های در دست اقدام گروه ادبیات و متن کاوی را تبیین نمودند ایشان استخراج یک میلیون و هفتصد هزار لغت غیر تکراری از یک میلیارد و دویست میلیون لغت استفاده شده در منابع و متون نرم افزارهای مرکز را جمله اقدامات این گروه برشمردند که از این تعداد حدود دو میلیون و دویست هزار لغت از لحاظ ریشه، مشتق و سایر مباحث لغت پژوهی تعیین تکلیف شده است. در پایان ایشان توضیحاتی در خصوص قابلیت های جدید در نسخه وب و رومیزی نرم افزار قاموس نور ارائه نمودند.
در این جلسه جناب آقای دکتر ملکی ضمن ارزشمند و گرانبها توصیف نمودن فعالیت های گروه ادبیات و متن کاوی پژوهشکده فناوری اطلاعات و علوم اسلامی نقطه نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص برگزاری نشست علمی بایسته های پژوهشی نرم افزارهای لغت پژوهی ارائه نمودند.