اخبار

پژوهشکده فناوری اطلاعات و علوم اسلامی برگزار می کند: نشست علمی بایسته های پژوهشی نرم افزارهای لغت پژوهی

پژوهشکده فناوری اطلاعات و علوم اسلامی وابسته به مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در نظر دارد دومین نشست علمی خود با عنوان «بایسته های پژوهشی نرم‌افزارهای لغت پژوهی همراه با معرفی قابلیت های جدید نرم افزار و پایگاه قاموس نور» را در ابتدای سال 1398 برگزار نماید.
بدین منظور جلسه هماهنگی پیش از نشست با حضور جناب آقای دکتر محمد ملکی رئیس دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان مذاهب و حجت الاسلام و المسلمین توحیدی مدیر گروه پژوهشی ادبیات و متن کاوی پژوهشکده فناوری اطلاعات و علوم اسلامی برگزار شد.

سخنان جناب آقای دکتر بهرامی رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات و علوم اسلامی در نشست علمی بررسی ویژگی‌های پژوهشی نرم افزار درایة النور

به همت پژوهشکدۀ فناوری اطلاعات و علوم اسلامی وابسته به مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و با همکاری انجمن حدیث حوزه علمیه قم، نشست علمی ویژگی‌های پژوهشی نرم‌افزار درایة‌النور به همراه ارائه قابلیت‌های نسخه جدید، با حضور محققان و پژوهشگران حوزه حدیث و علوم حدیث در سالن اجتماعات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)، برگزار شد.در این نشست، که با حضور ده ها تن از حدیث پژوهان حوزه علمیه برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین دکتر بهرامی، رئیس پژوهشکدۀ فناوری اطلاعات و علوم اسلامی، ضمن خوشامدگویی به اساتید و حدیث پژوهان حاضر مطالبی را در خصوص تبیین جایگاه پژوهشکده فناوری اطلاعات و علوم اسلامی د

اولین نشست علمی پژوهشکده فناوری اطلاعات و علوم اسلامی با عنوان« بررسی ویژگی های پژوهشی نرم‌افزار درایةالنور» برگزار شد

به همت پژوهشکدۀ فناوری اطلاعات و علوم اسلامی وابسته به مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و با همکاری انجمن حدیث حوزه علمیه قم، نشست علمی ویژگی‌های پژوهشی نرم‌افزار درایة‌النور به همراه ارائه قابلیت‌های نسخه جدید، با حضور محققان و پژوهشگران حوزه حدیث و علوم حدیث در سالن اجتماعات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)، برگزار شد.

برگزاری نشست علمی ویژگی های پژوهشی نرم افزار درایة النور

پژوهشکدۀ فناوری اطلاعات و علوم اسلامی قصد دارد با دستمایه قراردادن پژوهش‌ها و اقدامات صورت گرفته توسط محققان مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) در حوزۀ به کارگیری فناوری اطلاعات در پژوهش‌های اسلامی و پیشرفت‌هایی که در این خصوص به دست آمده است، به ارزیابی مسیر طی شده و کمک به طراحی استوارتر اقدامات پیش رو اقدام نماید.
به همین منظور اولین جلسه نشست علمی این پژوهشکده با همکاری انجمن حدیث حوزه به منظور آگاهی از نقطه نظرات کاربران محترم نرم افزار درايه النور و اطلاع‌رسانی از قابلیت‌های پژوهشی جدید نسخه در دست تولید آن برگزار می گردد.

حضور پژوهشگر مرکز در همایش بین‌المللی منابع زبانی برای زبان‌های ایرانی

۷ آذر ۹۴

پژوهشگر زبان‌شناس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در همایش بین‌المللی «منابع زبانی برای زبان‌های ایرانی» که در تاریخ ۴ آذر ۹۴ توسط دانشگاه پاریس ۳ (سوربن جدید) در موسسهٔ ملی زبان‌ها و تمدن‌های شرقی در شهر پاریس برگزار شد حضور یافت.

 

منوچهر کوهستانی، دانشجوی دکتری دانشگاه تربیت مدرس و پژوهشگر گروه پیکره و دادگان مرکز نور در سخنرانی خود در این همایش، تجربیات حاصل از تولید نخستین پیکرهٔ وابستگی زبان فارسی را با حضار به اشتراک گذاشت.

 

گفت وگو با معاون پژوهشی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی

پژوهش، مقوله‌ای است که در دستیابی به مبانی علمی، گسترش مرزهای دانش و افزایش درک بشری از پدیده‌های هستی، نقشی راهبردی و کلیدی ایفا می‌کند. این تحقیقات، زمانی که جهت‌‌دار شده، در راستای رفع نیازها از آن بهره گرفته شود، از آن به تحقیقات کاربردی یاد می‌گردد.

 

در چرخه پژوهش، مؤلفه‌هایی مانند: اولویت‌های پژوهشی، نوع پژوهش بنیادی، کاربردی و توسعه‌ای، شیوه طراحی و تصویب پروژه‌های تحقیقاتی، روش انجام تحقیقات و مواردی دیگر، مورد توجه نهاد پژوهشی قرار می‌گیرد که همه اینها، در بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات، به گونه‌ای با بسترهای سنّتی متفاوت می‌شوند.

 

برگزاری سومین کنفرانس بین‌المللی کاربردهای اسلامی علوم و فناوری رایانه در قونیه

سومین کنفرانس بین‌المللی کاربردهای اسلامی علوم و فناوری رایانه در شهر قونیه ترکیه برگزار می‌شود.

مهلت ارسال مقالات به این کنفرانس ۲۴ تیرماه ۱۳۹۴ است.

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر به پیوند زیر مراجعه فرمایند:

http://unitech-kl.com/iman

راه‌اندازی رشتهٔ «قرآن‌کاوی رایانشی» در پژوهشکدهٔ اعجاز قرآن دانشگاه شهید بهشتی

رئیس پژوهشکده اعجاز قرآن از تصویب رشته « قرآن کاوی رایانشی» به عنوان رشته جدید مقطع کارشناسی ارشد در علوم فنی مهندسی، توسط شورای گسترش آموزش عالی خبر داد.
 
علیرضا طالب پور در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه پس از صرف ۲ سال بحث و بررسی، وزارت علوم تحقیقات با اضافه کردن رشته « قرآن کاوی رایانشی» به رشته های کارشناسی ارشد موافقت کرد گفت: این رشته به تصویب شورای گسترش آموزش عالی رسید و از امسال در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد در زیرمجموعه گروه مهندسی علوم رایانه قرار گرفته است.
 

انتشار نخستین شماره خبرنامه الکترونیکی معاونت پژوهش حوزه‌های علمیه: «پیام پژوهش»

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی معاونت پژوهش حوزه، اولین شماره خبرنامه الکترونیکی پیام پژوهش به همت این اداره منتشر شد.

Pages