اخبار

آغاز نام‌نویسی دورهٔ بهار «برنامه‌‌نویسی رایانه‌‌ای برای زبان‌‌شناسان»

ثبت نام دورهٔ بهار «برنامه‌‌نویسی رایانه‌‌ای برای زبان‌‌شناسان» که توسط پژوهشکده فناوری اطلاعات و علوم اسلامی وابسته به مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی برگزار می‌شود ​از صبح روز شنبه، ۲۱ فروردین ۱۳۹۴ آغاز خواهد شد.

​برگزاری ​این دوره که از زمستان ۱۹۳۴ آغاز شده و با استقبال چشمگیر اساتید، پژوهشگران و دانشجویان مواجه شده است، با هدف توانمندسازی زبان‌‌شناسان در تحلیل رایانه‌ای منابع زبانی در دستور کار مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی قرار گرفته است.

حضور پژوهشگر مرکز در همایش بین‌المللی منابع زبانی برای زبان‌های ایرانی

۷ آذر ۹۴

پژوهشگر زبان‌شناس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در همایش بین‌المللی «منابع زبانی برای زبان‌های ایرانی» که در تاریخ ۴ آذر ۹۴ توسط دانشگاه پاریس ۳ (سوربن جدید) در موسسهٔ ملی زبان‌ها و تمدن‌های شرقی در شهر پاریس برگزار شد حضور یافت.

 

منوچهر کوهستانی، دانشجوی دکتری دانشگاه تربیت مدرس و پژوهشگر گروه پیکره و دادگان مرکز نور در سخنرانی خود در این همایش، تجربیات حاصل از تولید نخستین پیکرهٔ وابستگی زبان فارسی را با حضار به اشتراک گذاشت.

 

گفت وگو با معاون پژوهشی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی

پژوهش، مقوله‌ای است که در دستیابی به مبانی علمی، گسترش مرزهای دانش و افزایش درک بشری از پدیده‌های هستی، نقشی راهبردی و کلیدی ایفا می‌کند. این تحقیقات، زمانی که جهت‌‌دار شده، در راستای رفع نیازها از آن بهره گرفته شود، از آن به تحقیقات کاربردی یاد می‌گردد.

 

در چرخه پژوهش، مؤلفه‌هایی مانند: اولویت‌های پژوهشی، نوع پژوهش بنیادی، کاربردی و توسعه‌ای، شیوه طراحی و تصویب پروژه‌های تحقیقاتی، روش انجام تحقیقات و مواردی دیگر، مورد توجه نهاد پژوهشی قرار می‌گیرد که همه اینها، در بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات، به گونه‌ای با بسترهای سنّتی متفاوت می‌شوند.

 

برگزاری سومین کنفرانس بین‌المللی کاربردهای اسلامی علوم و فناوری رایانه در قونیه

سومین کنفرانس بین‌المللی کاربردهای اسلامی علوم و فناوری رایانه در شهر قونیه ترکیه برگزار می‌شود.

مهلت ارسال مقالات به این کنفرانس ۲۴ تیرماه ۱۳۹۴ است.

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر به پیوند زیر مراجعه فرمایند:

http://unitech-kl.com/iman

راه‌اندازی رشتهٔ «قرآن‌کاوی رایانشی» در پژوهشکدهٔ اعجاز قرآن دانشگاه شهید بهشتی

رئیس پژوهشکده اعجاز قرآن از تصویب رشته « قرآن کاوی رایانشی» به عنوان رشته جدید مقطع کارشناسی ارشد در علوم فنی مهندسی، توسط شورای گسترش آموزش عالی خبر داد.
 
علیرضا طالب پور در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه پس از صرف ۲ سال بحث و بررسی، وزارت علوم تحقیقات با اضافه کردن رشته « قرآن کاوی رایانشی» به رشته های کارشناسی ارشد موافقت کرد گفت: این رشته به تصویب شورای گسترش آموزش عالی رسید و از امسال در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد در زیرمجموعه گروه مهندسی علوم رایانه قرار گرفته است.
 

انتشار نخستین شماره خبرنامه الکترونیکی معاونت پژوهش حوزه‌های علمیه: «پیام پژوهش»

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی معاونت پژوهش حوزه، اولین شماره خبرنامه الکترونیکی پیام پژوهش به همت این اداره منتشر شد.

فراخوان مقاله برای نشریه «فناوری اطلاعات و علوم اسلامی»

پژوهشکده فناوری اطلاعات و علوم اسلامی قصد دارد به انتشار دوفصلنامه‌ای علمی‌-تخصصی با عنوان «فناوری اطلاعات و علوم اسلامی» اقدام نماید. طبق برنامه‌ریزی انجام‌گرفته، ان‌شاءالله شماره نخست این دوفصلنامه در پاییز ۱۳۹۴ منتشر خواهد شد.
از تمامی صاحب‌نظران این حوزه میان‌رشته‌ای دعوت می‌شود که جهت ملاحظه این فراخوان به آدرس زیر مراجعه فرمایند:
 

«سمیم نور» نقش مهمی در تولید علم کارآمد دارد، گفت‌وگو با دکتر مهدی بهنیافر

۱۷ آبان ۹۳
افزون بر دو دهه از فعالیت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در حوزه داده‌پردازی علوم اسلامی می‌گذرد و در عمل، به انباشت اطلاعات علمی و پژوهشی مفیدی در این مرکز انجامیده است. یکی از تولیدات جدیدی که به استفاده بهینه و کارآمد از این اطلاعات و تجارب ارزشمند کمک شایانی می‌نماید، راه‌اندازی پایگاه اینترنتی سمیم نور (سامانه مشابهت‌یاب متون نور) به نشانی www.samimnoor.com است.

به دنبال شیوه‌های جدید تحلیل محتوا هستیم؛ گفتگو با حجت‌الاسلام سبحانی

۱۳ اسفند ۹۲
در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی از شیوه جدید تحلیل که نوعاً معنایی بوده و بر محور هستی‌شناسی و ارتباط بین واحدهای معانی استوار است، استفاده می‌کنیم؛ به عنوان مثال، اگر پیامبر(ص) به عنوان یک نمایه یا تک‌واژه در منابع ما تعیین شود، ارتباط پیامبر(ص) با مباحثی از قبیل: هجرت، قرآن، جبرئیل، همسران، عموها، قبیله، حضرت امیر(ع)، مکه، مدینه، جنگ‌ها، وقایع و حوادث و موضوعات دیگر، در این تحلیل مورد توجه قرار می‌گیرد. در نتیجه، عملاً پیامبر(ص) را می‌توانیم به‌راحتی با بیست موضوع یا بیشتر ارتباط دهیم.

گفتگو با دبير علمی نخستین سمينار فناوری‌های هوشمند پردازش متون اسلامی

۴ بهمن ۹۲
در دنیای امروز، رشد چشمگیر متون دیجیتالی ایجاب می‌کند تا با بهره‌گیری بهینه از فناوری‌های نوین «متن‌کاوی» و ایجاد سامانه‌های هوشمند «پردازش زبان طبیعی» برای زبان عربی و فارسی، استخراج اطلاعات علوم اسلامی را از دادگان متنی دیجیتالی کارآمدتر سازیم.

Pages